Haberler,  İç Dökmeler,  Sosyal Paylaşım

BİR ÇİVİ BİR ÜLKE, BİR “NEFİS” İNSANLIĞI KURTARIR

Beyin erozyonu yaşıyoruz yıllardır.
Özellikle eğitimin, emek vermeden ve sadece parasını ödeyerek belgelendirildiği bir düzende yaşıyoruz.
Zaten tek bir kıvılcımla, “alev alacak düşünceler ortamında” evlatlar yetiştirmeye çalışıyoruz.
Kıvılcımın kaynağı ise, oturduğumuz yerden her türlü bilgiye bizi ulaştıran internet.
***
1990 ve sonrası doğan nesile, “hadi kütüphaneye gidip araştırma yap, raflarda kitap ara, konunun kaynağını sayfaları çevirerek araştır” desen de gösterecekleri kütüphane, ellerindeki teknolojik aletlerden girdikleri google üstad olacak.
Teknolojiyi o kadar abartıyoruz ki, yemek yerken, tuvaletteyken, otobüsteyken veya yolda yürürken (genellikle çok gereksiz ve istem dışı) kullanıyoruz.
Hatta  birbirimizle aynı ortamda beraberken bile, yüzümüze bakmadan avuçlarımızdaki teknolojik alete bakarak sohbet ediyoruz.
***
Yıl 2015 ve uzun zamandır İNSAN olduğumuzu unuttuk.
İNSAN haklarını unutup, Erkek ve Kadın olarak ikiye böldük yaşama haklarımızı.
Gerek görsel gerekse sosyal medyada öne çıkarılan her obje, kadın içerikli görseller olmaya başladı.
Bunun amacını, elinizdeki o teknolojik aletlerle google üstada sorun size söylesin !

Sırasıyla,
İnsan yazıp arama yapın.
Kadın yazıp arama yapın.
Erkek yazıp arama yapın.

En alttaki “ilgili aramalar” kısmında, her yaptığınız aramanın önerilen satırlarını okuduğunuzda, kadınlarımızın direkt “cinsel bir obje” olarak gösterildiğini ve daha çocuk yaştaki internet kullanıcılarının bilinçaltına, kadına bakışın o şekilde olacağını, bu durumun ise “gelecek nesil” dediğimiz kesime nasıl erozyonlar yaratacağını bir kez daha düşünün.
***
“Bir çivi…. bir Ülkeyi kurtarır” misali; çocuklarımıza, özellikle erkek evlâtlarımıza, öncelikle hepimizi doğuran kadın cinsine saygıyı ve ona vermesi gereken değeri öğretmemiz gerek.
Kız çocuklarımıza ise, kendi cinslerinin ne kadar kutsal olduklarını, bu kutsal değerlerini, unutulmaya yüz tutmuş toplumsal geleneklerimizden örnekler vererek, değersizleştirmemeleri gerektiğini öğretmemiz gerek.