Haberler,  Sosyal Paylaşım

EKONOMİ TIKIRINDA

Ekonomi tıkırında, ekonomi tıkırında
Demek ki ne yapmalı
Paradan at bir sıfır, artsın öyle fiyatlar
İşçi fazla at gitsin
İşsizlik pahalılık
Konjonktür enflasyon
Milletçe fedakarlık
Kime gitti bu kârlar
Aman kimse sormasın
Kim kazandı bu işten
Şşşt
Aman kimse duymasın
Ekonomi tıkırında
Oyna vatandaş oyna
***

Saygıdeğer bestekar, Timur Selçuk tarafından 1980 Türkiye’sinde yorumlanan dizelerdir bunlar. Aradan geçen 38 seneye rağmen, ülkenin krizden çıkması için başvurulan tek mercii MİLLET ve ondan gelecek FEDAKARLIK !

Peki ama DEVLET !

***

Bu tablo;

1999’dan 2018 Ağustosa kadar süregelen dönemde, özellikle 3 referandum ve seçim sonraları oluşan Döviz, Asgari Ücret ve Çeyrek Altın fiyatlarının yansıttığı dengesiz ekonomimizin gerçekleridir.

2001 Şubat krizinden sonra ülkeyi bataktan alıp, 2007 senesine kadar refaha kavuşturan doğru siyaset ve politikanın gerçekleridir.

Ancak, 2007 senesinde yapılan ilk referandum ile bir çok yetkiyi tek başına eline alan ve hesap kitap sorulamaz duruma gelen iktidarın, büyüme (!) adı altında yaptığı gereksiz yatırım ve şatafatlı harcamalarının yol açtığı, üretimin durma noktasına geldiği, ekonomik anlamda ülkenin geriye gittiğini gösteren gerçeklerdir.

Kıssadan hisse, “Birlikten kuvvet doğuyor evet ama bu birlik ve beraberlik sadece halktan istenmemeli. Sizler de iktidar ve muhalefet olarak birbirinizi karalamaktan vazgeçmeli, her yetkiyi tek başınıza iktidar olarak kullanıp dayatma usulü kanunlar çıkarmamalı, eskiden olduğu gibi çok partili sistemin gerekleri olan muhalefetin sesine de kulak vermelisiniz.” Dövizin artışını önlemek için vatandaşın “yastık altı dolarları (!)” nı bozdurma terimi ülkenin başındaki insanlara ve iş insanlarına hiç yakışmıyor.

Eskiden bir tabir vardı evet. Yastık altı bilezik v.s. gibi ama o tasarruflar insanların “kefen parası”ydı.

Tablo ortada, vatandaşın cebine yıllardır ne koydunuz ki şimdi vermediğiniz bir tasarruf kaynağı için yine vatandaşın cebine, yastık altına göz diktiniz.

Yapılan yanlışların lütfen farkına varın ve doğru bilginin muhalefetten veya iktidardan gelip gelmediğine bakmaksızın doğru olanı uygulayın.

Ve şu anda ülkede yaşanan ciddi ekonomik krizin getireceği olumsuz etkilerden dolayı “kazanan kim” sorusunu kendinize sorarak, gerçeklerin farkına varın. (Ezbere, kazanan Amerika diye de ahkam kesmeyin!)

Yoksa tablo çok vahim !