Hikayeler

KIÇ YALAMADI, EYVALLAH ÇEKMEDİ (1)

23 Eylül 2010 günü yaşanan olayların ardından, fabrikadan Taha bey ve Kamil bey apar topar akşam saat 20:00 sularında Beyoğlu mağazaya gelirler. Ata bey gelmemiştir. Konu ile ilgisi bulunan kişileri, öncelikle kendileri sorgularlar. Ata beyin 2.kattaki ofisine çıkarlar ve kapıyı kapatarak önce Selim ve Anıl ile konuşurlar. Bu sırada depocu Ozan ile yardımcısı Serhat ofis dışında sorguyu beklemektedir.

Selim tüm sorgu esnasında odadadır.

Ozan’a Taha beyin söyledikleri, sorgudan güdümlü bilgi amaçlıdır. Taha bey Ozan’a soru sormaz, sadece istediklerini TALEP EDER. Taha bey der ki;

– “Ozan, biz seni uzun zamandır izliyorduk. Bugün fark ettik ki sen bir hırsızsın. Sana, istersem buraya polisleri çağırarak dövdürtüp zarar verebilirim. İstersem hapse attırabilirim. Ama sana bir şans verelim biz. Şimdi karakola gidelim ve sen şu şekilde ifade ver. Biz de senden şikayetçi olmayalım.

Etik Mutfak adındaki firma bu malları benden istedi ben de gönderdim de.”

Ozan bu söylenenlerin ardından şöyle der;

– “Ben illegal hiç bir şey yapmadım, sadece bana söylenenleri ve işimi yaptım”

Selim ciddi anlamda düşünmeye başlar.

“Nasıl yani !” “Neler oluyor bu şirkette !”

Sonra Selim düşünür.

* Beyoğlu mağazanın hiç bir stok sayımına muhasebe müdürü olmasına rağmen, Ata bey tarafından Selim hiç dahil edilmemiş ve koca mağazanın stokları her 3 ayda bir yapılan sayımlarda 2 saat gibi kısa sürede bitirilmişti.

* Her sayım zamanı, Ata bey Ozan’a bir çok ithal ürünü sayıma dahil etmemesi emrini vermiş, bir takım ithal ürünleri Ata bey kendi evine demo amaçlı aldığı halde geri getirmemiş ve sonrasında patronu olduğu kendi firmasına para karşılığı iade etmiş.

* Şubat 2010 – Nisan 2010 dönemlerinde, Ata beyin evinde yapılan inşaat sırasındaki bir çok şahsi giderin şirket giderlerine yazdırılmasını Selim, Taha beye rapor ettiği halde aradan geçen 5-6 aya rağmen Ata beyin borcuna bu tutarlar yazılmamıştır.

* Hatta Ata beyin evine yaptırmış olduğu asansörün bedelinin dahi, şirkete eş zamanlı yaptırılan ve neden yaptırıldığına anlam verilemeyen asansör faturasına dahil edilmesi de cabasıydı. Halbuki Taha bey, Selim’e bu rapordan sonra bir an evvel bu tutarların Ata beyin borcuna yazılmasını ama kendisinden onay beklemesini söylemişti.

Ve işte Selim; Ozan’ın yargılandığı o odada bunları düşünerek o sırada karar verir. O gece Ata beyin özel giderlerini Ağustos 2010 KDV beyannamesine dahil etmek için faturasını keser. Ertesi gün Ağustos 2010 KDV beyannamesi verileceği için de bu işlemin geriye dönüşü olmayacaktır.

Ozan’ın karakol sorgusu tam 2 gece 2 gün sürer. Akabinde şikayetçi olanlar birbirinden olur ve iş hukuğa intikal eder. Dava, halen daha devam etmektedir. Ozan hırsızsa neden içeri atılmamıştır. ?!?!?!?!