Hikayeler

BU İŞİN SONUNU GÖRMEDEN BIRAKMAM

Selim 22 Nisan 2011 Cuma akşamı, fabrikadan evine doğru giderken; Beyoğlu mağazadaki yardımcısı Selçuk ile bilgi işlem sorumlusu Ekrem’i arayarak;

– “Belki uzun süre yıllık izinde olucam, haberiniz olsun” der. Böyle demesinin sebebi, oradaki arkadaşlarının konuyu farklı algılaması amaçlıdır. Ancak Ekrem’den duydukları onu şok eder.

– “Abi ben ve Selçuk abiyi de izine çıkardılar”

Selim;

– “Nasıl yani birader, size de biz haber verene kadar izinlisiniz mi dediler”

Ekrem;

– “Evet abi aynen. Nerden bildin? Sana da aynısını dediler di mi? Yıllık izne çıkmıyosun aslında”

Selim;

– “Evet birader, Selçuk nerde şimdi? Onu ve Anıl’ı da alıp Galata’ya gelsenize. Konuşalım beraber”

Ekrem tamam der ve Selim eve gitmeyerek, Galata’ya gider.

Anıl, Selçuk, Ekrem ve Selim geç saatlere kadar oturup sohbet ederler. Yapılan bu durumu anlamaya çalışırlar. Ancak tek anladıkları şudur ki; kısa bir süre sonra Anıl ve Ankara Bölge Müdürlüğü yapan arkadaşları Vahit’in de sonu bu şirkette böyle sonlanabilirdi.

Tam bir hafta önce İstanbul’a gelen Vahit’le beraber Anıl, Ekrem, Selim ve Selçuk Florya’da buluşup sohbet etmişler ve Vahit, Selim’in fabrikada göreve başlatılmasının altında bir hinlik olduğunu düşünerek;

– “Abi bu işin altında bir bit yeniği var. Biliyorsun ki ben tekrar burada işe başlarken; eğer sen de buradaysan gelirim demiştim” der ve devam eder. “Sanırım bunların yapmak istediği sana karşı bir operasyon, gel bize de izin ver ve istifa edelim, kendi işimizi yapalım” der. Selim ise gayet safiyane bir tavırla;

– “Vahitcim şimdi hepimizin işi gücü var çok şükür, biz hepimiz alnı açık insanlarız. Bize karşı yapılacak bir sinsi operasyon varsa da ben bunun sonunu görmeden bırakmam. Eğer bize karşı haksız yere bir faaliyet oluştururlarsa, her şeyin olduğu gibi bunun da bir bedeli vardır ve onlar için çok ağır olur.” der.

Galata’da bulunan arkadaş topluluğu, 15 Nisan 2011 tarihinde Florya’da yapılan bu konuşulanları tekrar gözden geçirerek durum değerlendirmesi yaparlar. Vahit’i de telefonla arayarak durumdan haberdar ederler. Ama ortada henüz bir suçlama ya da yapılan bir haksızlık olmadığı için sadece izleyelim ve görelim derler. Ancak Anıl ve Vahit ısrarla, “neyi bekleyelim abi, istifa edip kendi işimizi kuralım işte” diyerek Selim’in bir an önce bir şeyler yapmasını isterler.

Selim sakin ve mantıklı hareket eden, ancak olumsuzluklarla ilgili durumları daha çok içinde yaşayıp çözüme ulaştığında dostlarıyla paylaşan bir yapıya sahiptir.

– “Sabredelim ve görelim bakalım. Bildiğiniz gibi halen daha bu firmanın sigortalı çalışanlarıyız. Şu anda yapacağımız mantık dışı her fevri hareket, haklıyken haksızlığa düşmemize sebep olabilir ki sanırım bizden bekledikleri bu süreçte budur. Çünkü ne yaparlarsa yapsınlar hakkımızda olumsuz hiç bir şey bulamayacakları için, onları taciz eden abukluklar yapmayalım. Ben kendimden çok eminim. Ve tabi ki sizlerden de eminim. Bizler şirketi 3.şahıslara karşı olumsuz duruma düşürecek hiç bir şey yapmadıktan sonra, kendimizden emin olduktan sonra, bu inceleme sürecinin bitiminde tekrar işimizin başına döneceğimizi biliyorum” der. Bu görüşmelerden sonra, en ufak bir gelişmede birbirlerini haberdar etmek üzere herkes evine gider.

Selim sadece izninin bitiminde işinin başına döneceğini söyleyecekleri haberi bekler.

03 Mayıs 2011 Salı gününe gelindiğinde; Selim çalışmış olduğu 12 yıl boyunca 5 iş gününü geçen bir yıllık izin hiç kullanmadığı için gerek ailesi, gerekse arkadaş çevresi durumunu merak edici sorular sorar ve Selim bunlardan rahatsızlık duyar. Taha beye bir mail gönderir ve ne zaman işinin başına döneceğini sorar. Taha bey ertesi gün Selim’e mail ile dönüş yapar ve Cuma günü haber vereceklerini söyler. Ancak 2 cuma haftası geçmesine rağmen kendisine dönüş yapılmaz. Bu süreçte, 09 Mayıs 2011 tarihinde de Anıl’ı süresiz izne gönderirler.

Selim, bu işin sonunun göründüğünü ve artık dönüşü olmayan bir olayın içine sürüklendiklerini fark ederek bir şeyler yapması gerektiğini düşünür. Ancak kendilerine resmi olarak tebliğ edilen hiç bir şey olmadığı için eli kolu bağlıdır.

Tek yaptığı sabretmek ve kendilerine gelecek olumlu ya da olumsuz bir haber neticesinde kullanmak üzere gömdüğü “Savaş Baltalarını Bileylemektir.”