İç Dökmeler,  Sosyal Paylaşım

DAHA İYİ YENİL… SADECE VAZGEÇME

Bom boş koca bir evin içinde, kendine yaptığı yer yatağının köşesine oturdu, fark edilecek kadar titriyordu. İki aydır yattığı sert parke zeminin tam karşı duvarına oğlunun fotoğrafını asmış ve sadece onunla konuşup güçlü kalması gerektiği konusunda kendine telkinler veriyordu. Uykusuzluk zihniyle oyun oynuyordu. Nefes alması bile zorlaşmıştı. Otomatik olarak gerçekleşen bir fonksiyon olan nefes almak, şimdi rahatsız eden bir mücadeleye dönüşmüştü. Panik, hiç kaybolmayacakmış gibi duran karanlık ve kaygı verici bir bulut gibi her tarafını kaplamıştı.

Her zaman böyle değildi aslında. Daha birkaç hafta önce, gayet sağlıklıydı. Mutluydu. Nefes alabiliyordu.

Ama bir şey değişti ve dünyası başına yıkıldı. Sonraki haftalarda, daha da kötüleşti ve artık en dibe vurmuştu. Birazcık uyumak istiyordu ama gözlerini kapattığı anda nefes alamıyordu. Gerçeklik kabus olmuştu.

***
Hayat Bize Sürpriz Yapabilir

Hikayedeki adam belki bendim, belki de sensin.
Bir dizi talihsiz olay neticesinde hayatımızı neredeyse felç eden anksiyeteye yakalanırız. Belki kimyasal bir dengesizliktir. Ya da belki bir örümcek ısırığının bilinmeyen etkisiyle bu hale geliriz.
Ne olursa olsun, aklımızı oynatıyor gibi olur ve buna inanamayız.

En dibe vurup, kendimiz için hayal ettiğimizden çok daha alçak bir noktada olduğumuzu düşünürüz.

Gerçek sürpriz ise bunun başımıza gelen en iyi şeylerden biri olacağıdır aslında.

***
En dip nokta, yalnız bir yerdir.
Başka insanların normal hayatlarını yaşadığını görürsün ve neden senin de onlar gibi olamadığını merak edersin ya da eskiden sen de öyleyken neden böyle oldu diye düşünürsün?
Orada olmanın adil bir tarafı yoktur ama maalesef bir “reset” butonuyla yeniden başlama şansın da yoktur. Bir inkar mekanizması gelir ve gider.
Umudun parlak ışığı ise giderek sönmektedir.

***
Her gün yeni bir başlangıç !

İnsan Hayatını Yeniden İnşa Etmek

Vücudumuzun iç çalışmaları insan hayatının nasıl işlediğiyle ilgili önemli şeyler söyler. Eğer ağır bir yükü tekrar tekrar kaldırırsanız, kas liflerinizde küçük yırtıklar oluşacak ve kaslarınız zarar görecektir. Ama sonra inanılmaz bir şey olur.

Vücut kasları onarır ve öncekinden biraz daha güçlü yapar, muhtemelen yeni bir duruma uyum sağlaması için. Ne kadar tekrarlarsanız ve ağırlığı artırırsanız, o kadar güçlü olursunuz. Çoğu insan bu süreçten haberdardır.

Peki ya vücudunuz o yırtıkları kabullenmeyi reddederse? Vücudunuz yırtıkları onarmazsa ne olur?

Kaslarınız güçlenemez, yavaş yavaş erir ve zayıflar, sonra da ölürler.

***
Hayatın da aynı şekilde işler. Hayatında bir yara aldığında veya cesaretin söndüğünde, bu problemin üstesinden gelmek mental dayanıklılığını artıracaktır. Ama bu problemin üstesinden gelmek için, bulunduğun pozisyonu kabullenmen hatta onu benimsemen gerek.

***
En diptesin ve X, Y, Z, problemlerin var. Şimdi kendini onarma zamanı.
Bunun en iyi tarafı ise: Dibe Vurmanın Aydınlık Tarafı.

***
Hayat, 2. Round

Hayatta “reset butonu” olmasa da en dibe vurmak bu etkiyi gösteriyor. Dibe vurduğunda, eskiden olduğun yere yavaş yavaş tırmanmak zorundasın. Ve bu kez hayat tecrübesine sahipsin. Başarısızlık mükemmel bir eğitimdir ve en dibe vurmak sana çok şey öğretir.

Donald Trump veya Dave Ramsey’i düşün. Bu iki adam iflas ettikten sonra iş dünyasının tepesine tırmanmış adamlar, çünkü dimdik yere çakılmalarından çok şey öğrendiler.

“Ve tabi ki, bunların üstesinden geldikten sonraki kendini düşün.”

Şu an, mental sağlığın mükemmel durumda. Sakinsin, kendine güveniyorsun ve rahatsın. Olaylar seni mental çöküşünden önceki zamana göre çok daha az kaygılandırıyor. Çünkü endişeli olmanın tamamen gereksiz olduğunu, hayatını ve sağlığını perişan ettiğini öğrendin.
Bunu bir kitaptan öğrenmedin. Bunu kendi başına yaşayarak, mecburen öğrendin.

Acı vericiydi, ama buna değdi.

***
Hayatımızı Yeniden Nasıl İnşa Ederiz?

Bir peri masalı anlatmayacağım.
Gerçekten zor bir süreçten geçeceğini ve bu süreçte bunun üstesinden gelebileceğini söylüyorum.
Sadece hayatında karşına çıkan bu dibe vuruşun neden yaşandığının farkına varman ve ona göre düşünüp devam etmen yeterli.

İlk başlarda “beyaz tahtanın” üstüne ellerin titrese de şunları yaz:

-Güçlüyüm.
-Sağlıklıyım.
-Kendime güveniyorum.

Yazdığın zaman, bunların hiçbiri olabilirsin ama onları sürekli görebileceğin bir yere yaz.

Temelsiz korku ve endişelerini yavaş yavaş gerçeklerle yer değiştir.
Kendine günlük egzersiz olarak yürüyüş yapmayı öner mesela. Her gün en az 2 saat, yaklaşık 5 km yürüyüş yap. Düşüncelerini analiz edip, kötü olanları ayıklamak konusunda bir yetenek geliştir.

Bu yetenek bana bugün de hizmet ediyor.

Normalleştikçe, dış kabuğun güçlenecek. Korkuların tüm zamanların en alt noktasına inecek.
İşte, çaresizliğin derinliklerinden geri dönüyorsun. Korkulacak pek bir şey kalmıyor, ki bu en dibe vurmanın en büyük yararı. En büyük kabusundan sıyrılmayı başardığında, ondan çok daha az korkuyorsun. Hatta yabancı biriyle konuşmak da çok daha kolay geliyor, çünkü karşılaştırıldığında, bu hiçbir şey.

***
Korku

Korku gölgede işler. Saklı durmaktan ve gizemli durmaktan hoşlanır. Bir soru işareti olur. Mental çöküşünde korkuyla çok yakından tanışma fırsatın oldu ve fark ettin ki, korku aklın bir oyunundan başka bir şey değil.
Bunu aştığında şu andan çok daha iyi hissedeceksin.

***
İnsanlar ilk konuşmalarından sonra halk içinde konuşmaktan çok daha az korkarlar. En dip noktaya ulaştığınızda da artık en dip noktadan daha az korkuyorsunuz. Orayı yaşayıp, oradan kurtulmuş olmak, riske girmek ve hayatınızı istediğiniz gibi yaşamak için güven veriyor.
Tecrübe korkuyu öldürüyor çünkü korku çoğu zaman bilinmeyene karşıdır, ama tecrübe onu bilinir hale getiriyor.

***
Eğer en dibe hiç varmadıysan, hayal gücünü kullan. Gerçekten dibe vurmak kadar efektif olmaz, ama yardımcı olabilir.

En büyük korkun her neyse, onu bütün detaylarıyla gözünde canlandır. Onu kontrol edebileceğini düşünene kadar canlandırmaya devam et (ayı tarafından saldırıya uğramak gibi bir şey olmadıkça). Biraz rahatsız edici ve zor olabilir ama onu kontrol edebilirsin.
Bizler dirençli yaratıklarız.

Ortadayken ya da üstteyken korku seni kontrol edebilir ama en dipteyken değil. En dibe bir kez vurduğunda, köşeye sıkışmış bir hayvan gibi, tehlikeli olursun.

***
En dipte veya oraya yakın bir yerde olanlar; pozisyonunuzu kabullenin ve bundan gelecek faydaları bekleyin.
Daha güçlü bir insan olarak buradan çıkacaksınız.

daha iyi yenil