Hikayeler

DÜĞMEYE BASILIR

Tarih 22 Nisan 2011 Cuma – Saat 18:00 – Yer : Beylikdüzü taraflarında özel bir fabrika…

Fabrikaya ait Beyoğlu bölgesinde yer alan satış mağazasının, gerek şirket müdürlüğü gerekse muhasebe müdürlüğü yapmış, 12 yıllık üst düzey çalışanı olan Selim, genel koordinatör Taha bey tarafından odasına çağrılır. O sırada odada finansman koordinatörü Kamil bey, genel müdür Mehmet bey ve muhasebe müdürü Fikret bey de vardır. Taha bey bir şeyler söylemek ister ancak bunu nasıl yapacağını kestiremez ve Kamil bey ile birlikte bir takım kelime oyunları yaparak Selim’in kafasını karıştırmaya çalışırlar.

Selim durumu sezinleyerek iki kolunu yukarı kaldırır ve :

– “Ben yapılmak isteneni anladım Taha bey, hiç lafı evirip çevirmeye gerek yok efendim. Masam içeride, Mağazadaki masam ve çekmecem de olduğu gibi duruyor. Şahsi eşyalarıma varana kadar inceleme yapılabilir. Hatta evimdeki bilgisayarı dahi inceleyebilirsiniz. Ve dilerseniz banka kayıtlarımı dahi sizlerle incelenmek üzere 1999 senesinden bugüne paylaşabilirim.” der.

Taha bey bu durum karşısında biraz rahatlayarak;

– “Rica ederiz Selim bey, alakası yok. Ne banka kaydı falan öyle. Sadece rutin bir inceleme söz konusu. Sizin de bildiğiniz gibi bağımsız denetleme kuruluşu tarafından inceleme altındayız ve kendileri böyle bir şeyin yapılması gerektiğini savundular. Biz de size olan güvenimizden dolayı sorun olmayacağını ilettik. Sizin ne kadar düzgün bir çalışan olduğunuzdan ve gayet açık, titiz bir çalışan olduğunuzdan bahsettik.” der.

Kamil bey, Mehmet ve Fikret beye dönerek :

– “O zaman, iç denetim müdürümüz Tijen hanımı çağıralım da devir teslimi yapalım” der.

Selim’in o sırada kafasından geçen tek düşünce vardır. O da; kendisinin ücretli izine ayrılmasının sağlanarak konunun bir an önce bitirilmesi şeklindedir. Nitekim bu şekilde anlaşılır ve Selim, Taha bey kendisine haber verene kadar izine gönderilir. İzine gönderildiği sırada Selim, zimmetinde bulunan şirket aracını fabrikada bırakmak istese de Taha bey ;

– “Selim bey araç sizde kalsın sorun değil. İzinde kullanırsınız, çoluğunuz çocuğunuzla gezmelere gidersiniz” diyerek şirinlikler de yapmayı ihmal etmez.

Ancak Selim, 24 Nisan 2011 Pazar akşamı aracı fabrikada güvenliğe teslim edeceğini söyleyerek evinin yolunu tutar.